Haberler

Japonya, Asya Ekonomik Bloğu’nu destekliyor

Yukio-Hatoyama-001

Cumartesi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren Pekin’deki üç taraflı zirve toplantısında Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama, meslektaşlarını Asya’nın kendi ekonomi bloğunu oluşturma fikrini paylaşmaya ikna etmeye çalışacak.

Geçtiğimiz ay göreve başladığından beri Hatoyama, Avrupa Birliği’nden ilham alarak Doğu Asya Topluluğu olarak adlandırdığı hayalini gerçeğe dönüştürmek için hararetli tartışmalarda bulundu. Zirve toplantısı, bölgesel rekabetin ve 2.Dünya Savaşı ardından oluaşn güvensizlik ortamının engel olduğu planının ilk büyük testi olacak.

Haftanın başında Dışişleri Bakanı Katsuya Okada söz konusu grubun Japonya, Çin, Günay Kore, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı ve tabi ki Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ni içermesi gerektiğini belirtti. Grup öncelikle ekonomik işbirliği üzerinde anlkaşmalı; ancak ülkerlerin farklı ekonomi ve siyaset sistemleri olması sebebiyle AB tipi bir entegrasyonun ancak uzak bir gelecekte tam anlamıyla gerçekleştirilebileceğini de ekledi.