Gündem

Japonya Depremi İle ilgi Büyükelçiliğin Duyurusu

tsunami

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın Kuzey Doğu bölgesi Pasifik Okyanusu açıklarında meydana gelen depreme ilişkin olarak, başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere çok sayıda Türkiye vatandaşı ve kurumundan taziye mesajı ve yardım teklifi alınmıştır. Japonya’nın Türkiye Büyükelçiliği, bahse konu taziye mesajlarına ve yardım tekliflerine en içten şükranlarını sunar.

Afet bölgesine Japonya içinden yardım ekipleri ve yardım malzemeleri gönderilmekte olup, kurtarma faaliyetlerine de başlanılmıştır. Ayrıca, Japonya’nın komşu ülkelerinden gönderilen acil kurtarma ve yardım ekipleri de Japonya’ya ulaşmaya başlamıştır.

12 Mart saat 12:00 itibariyle, aşağıdaki hususlar bilgilerinize sunulur:

(1) Yardımlara İlişkin:

(a) İnsani yardımlar (kurtarma ekibi ve benzeri gönderilmesi)

Henüz Japonya Hükümeti tarafından somut yardım talebi gerçekleştirilmediği ve ayrıca yardımların kabulüne yönelik ülke içindeki hazırlıklar tamamlanmamış olduğundan, yardım ekiplerinin gönderilmesi hususunda bir müddet beklenilmesi rica olunur.

(b) Ayni Yardımlar (yardım malzemeleri)

Japonya Büyükelçiliği, insani amaçlarla kendisine ulaştırılan yardım malzemelerini Japonya’ya gönderecek imkânlara sahip olmadığından, şu an itibariyle bahse konu malzemeleri kabul edememektedir.

(c) Nakdi Yardımlar

Japonya Büyükelçiliği nakdi yardımları kabul etmemektedir.

Türk Kızılay’ına 168 telefon numaralı bağış hattı aracılığı ile gönderilecek bağışlar, Türk Kızılay’ı tarafından Japon Kızılhaç’ına ulaştırılacaktır.

(2) Japonya’daki Duruma İlişkin:

(a) Japonya ile telefon bağlantısında yaşanan güçlükler devam etmekte olduğundan, Japonya ile iletişimde e-mail ve benzeri gibi araçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Telefon bağlantısındaki sorunlar çözümleninceye kadar beklenilmesi rica olunur.

(b) Narita Havaalanı yeniden açılmıştır, ancak uçuş programlarında düzensizlikler yaşanmaktadır. Uçuşların son durumuna ilişkin somut bilgilerin ilgili havayolu şirketlerinin internet sayfalarından teyit edilmesi rica olunur.

(c) Kuzey Doğu ve Kanto (Tokyo ve civarı) bölgelerindeki toplu taşıma araçları trafiği sırasıyla yeniden açılmaya başlanmış olsa da, sefer programlarında kısım kısım büyük düzensizlikler yaşanmaktadır.