Haberler

NASA, Japon HTV Teknolojisi Kullanacak

Etiketler: , ,

JAXA HTV

Amerika’da, Japon bir firma tarafından geliştirilen insansız çalışan H-2 Transfer Araçlarında kullanılan teknolojinin kullanılacağı yeni bir uzay aracı geliştiriliyor.

Amerikan bir uzay aracında en önemli parça olarak ilk defa Japon teknolojisi (bu araçta Mitsubishi Electric Corp.’un geliştirdiği HTV teknolojisi) kullanılmış olacak. Bu durum Japon teknolojisinin uydular dahil uzay pazarındaki artan uluslararası rekabet gücünü ve satışlarını artıracağını göstermektedir.

Kullanılacak teknoloji, uzay aracının yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) güvenle yaklaşabilmesini sağlayan bir iletişim cihazıdır. Geçtiğimiz ay ISS’ye başarıyla bağlanan HTV ve teknolojisi büyük övgü almılştır.

Siparişi veren Amerikan uzay şirketi merkezi Virginia’da bulunan, NASA için insansız çalışan uzay aracı geliştirmekle görevli özel bir şirket olan Orbital Sciences Corp’tur.

Önümüzdeki yıldan 2014’e kadar Mitsubishi Electric, Orbital Sciences’a yaklaşık 6 milyon yen olarak tahmin edilen etiket fiyatıyla dokuz adet Cygnus insansız çalışan uzay aracını teslim edecektir.

Cihazın, otomatik veri aktarımı ile güvenli ve kolay yönlendirilebilir hız ve ISS ile uzay aracındaki mesafe ayarı sunan özellikleri bulunmaktadır. Cihazda, roketin ISS’e güvenli yaklaşmasını sağlayacak çarpışma-önleyici teknoloji bulunmaktadır.