Haberler

Kimono: Türkiye’de Üretilecek?

türk malı kimonoDenizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesi Japon Kimonosunu üretmeye talip oldu. Dokumalarıyla ünlü belde, ürettiği ürünleri pazar ararken son olarak Japonlarla görüşme yaptı. Yüzde yüz ipekten yapılan Kimonuyu beldedeki dokumacıların çok kaliteli olarak üretebileceğini belirten Kızılcabölük Belediye Başkanı Mehmet Aydınlık, gelen Japon heyeti ile görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Türk Japon Kültür Derneği tarafından organize edilen görüşmeler sonunda anlaşma sağlanırsa Japonya’nın geleneksel giysisi olan Kimono Kızılcabölük Kasabasından gönderilecek. Konuyla ilgili ilçe kaymakamlığı da bir tanıtım programı sundu. Şoförler ve Otomobilciler Odasın Salonunda yapılan programda Japonya adına katılan heyet önce katılımcılara çay senfonomisi verdi. Ardından kimono şovu yaptı.

Tavas Kaymakamı Yusuf Güler, Japonya da kimononun çok önemli bir giysi olduğunu söyledi. İhracat bağlantısı yapılması durumunda çok iyi girdi sağlanacağını belirten Güler, kimononun adetinin bin Amerikan Dolar’ı ile bir milyon Amerikan Dolar’ı arasında fiyatının değiştiğini söyledi. Japon heyeti de yapılan görüşmelerden memnun olduklarını söylediler. İlçeye ikinci defa geldiklerine belirten heyet sıcak karşılamanın kendilerine etkilediğini ve bağlantı için üzerlerine düşeni yapacaklarını söylediler.

türk malı kimono


Kimono: Türkiye’de Üretilecek? İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Bir Yorum for “Kimono: Türkiye’de Üretilecek?”

  1. Umarım gerçekten Türkiye’de kimono üretimine başlanır. Çok sanatsal ve zengin olan bu kıyafetin burada üretilmesi çok sevindirici olur!

    Gönderen suna | Ocak 19, 2009, 2:13 pm

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ