Japonca

Boğaziçi Üniversitesinde Japonca Öğrenmek

Boğaziçi Üniversitesinde Japonca Eğitimi1988 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü bünyesinde verilmeye başlanan Japonca dersleri, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok kişinin Japonca öğrenmesini sağlamıştır. Yıllardır üstün gayretiyle Üniversitemizde Japon Dili ve Kültürünü sevdiren Mariko Erdoğan hocamızın liderliğinde yüzlerce öğrencimiz Japonca‘yı öğrenme fırsatını yakalamıştır.

İlk yıllarda başlangıç ve orta seviyede verilen Japonca dersleri, ilerleyen yıllarda gelen talep nedeniyle ileri seviye kurlarının açılmasıyla genişletilmiştir. Bunun bir sonucu olarak, öğrencilerimiz modern Japonca yazıları tercüme edebilecek ve Japonya’da katıldıkları dersleri takip edebilecek derecede dile vakıf olmaktadırlar.

Japon Hükümeti Kültür Hibesi

2005 yılında “Japon Hükümeti Kültür Hibesi” dahilinde yapılan yardımlarla üniversitemize kazandırılan tam donanımlı laboratuar ve bilgisayar odaları Japonca eğitimimiz için çok önemli bir ihtiyacı karşılamıştır. Ders dışı zamanlarda da kullanımımıza açık olan laboratuarlar sayesinde okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirme imkanına kavuştuk. Böylesine önemli bir ihtiyacımızı gideren yardımları için Japon Hükümeti’ne minnettarız.

Japonya’yla Üniversite Değişim Programları

Okulumuz, 1992 yılından itibaren Shimonoseki Üniversitesi’ne öğrenci göndermeye başlamıştır. Ardından gelen ikili anlaşmalar sayesinde bugün üniversitemiz Keio, Waseda, Tokyo Gaidai, Kansai Gaidai, ve Tsukuba Üniversiteleri ile de öğrenci değişimi yapabilmektedir. İleri seviyeye kadar okulumuzda Japonca eğitimini tamamlayan öğrencilerimizden birçoğu, değişim imkanından yararlanmakta, Japonya’da eşsiz bir tecrübe edinerek bilgilerine bilgi katmaktadır. Ayrıca, üniversite öğrencilerimiz, birer kültür elçisi gibi davranarak iki dost ülke arasındaki bağları kuvvetlendirmektedir. Aynı şekilde, yukarıda sayılan üniversitelerden gelen Japon öğrenciler de Japonca öğrencilerimizle dostluklar kurmakta ve ülkelerine güzel anılarla dönmektedirler.

Japonya Çalışmaları Sertifikası

Tarih Bölümünün bünyesinde kurulan Doğu Asya Çalışmaları Programı, Japonca çalışmalarımızı teşvik etmekte ve desteklemektedir. Prof. Dr. Selçuk Esenbel’in koordinatörlüğünü yaptığı program “Japonya Çalışmaları Sertifikası” adıyla bir sertifika programı başlatmıştır. Bu çerçevede, başlangıçtan ileri seviyeye kadar Japonca derslerine ilaveten Tarih, Ekonomi, İşletme ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden Japonya konulu belirli dersleri alarak 10 ders (30 kredi) tamamlayan öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Sertifika programı bugüne kadar iki mezun vermiştir. Program her geçen gün daha çok ilgi görmekte ve bu sertifikayı

Okulumuzun öğrencilerinde, Mariko Erdoğan’ın liderliğinde verilen Japon Dili eğitimi ve Prof. Esenbel önderliğindeki Tarih Bölümü’nün Japon kültürü hakkında verdiği destekle Japonya hakkında ciddi bir bilgi birikimi ve alâka oluşmaktadır. Bu şekilde bilgi birikimi sahibi olan öğrenciler, bununla da sınırlı kalmamıştır. Hem kendi aralarında iletişimi kuvvetlendirecek gruplar kurulmuş hem de okulumuzda Japonya’nın tanıtımını sağlamak için çeşitli aktiviteler düzenlenmiştir.


Boğaziçi Üniversitesinde Japonca Öğrenmek İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Boğaziçi Üniversitesinde Japonca Öğrenmek”

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ