Japonca

Lisede Japonca Hazırlık : İTO ATML

İTO ATMLTürkiye`de (bildiğim kadarı ile) ortaöğretim düzeyinde Japonca eğitimi veren iki liseden biri İstanbul Ticaret Odası Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’dir. İstanbul, Okmeydanı` nda Cemal Kamacı Spor Kompleksi` nin hemen yanındadır. Diğer lise Ankara` daki Türk Telekom Teknik Lisesi olmakla beraber hakkında pek bir bilgiye sahip değilim.

İTO ATML’de Japonca Eğitiminin Tarihi

İTO ATML`nin kuruluş tarihi eskilere dayanmasına rağmen Japonca öğretimi 1992 yılında baslamıştır. 2005 yılında yapılan ortaöğretim sistem değişikliğine kadar ilk yılı hazırlık sınıfı olmak üzere 4 yıllık eğitim verilmekteydi. Hazırlık sınıfında haftada 24 saat Japonca öğrenen öğrenci ilk yılın sonunda akıcı bir günlük konuşma diline sahip olabiliyordu. 2005 yılında Japonca Konuşma yarışmasının A kategorisinde birincilik elde eden hazırlık öğrencisi bunun en güzel göstergesi olsa gerek. Ayrıca 1. sınıfa gelindiğinde Japonca Yeterlilik Sınavının 3. seviyesinin geçilebileceğini de belirtmek isterim.

Mevcut Sistemdeki Japonca Eğitimi

Ancak 2005 yılındaki değişiklikten sonra Japonca eğitiminin ilk yıl için haftada 10 saate düşmesinin eğitim kalitesini oldukça kötü etkilediğini söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında okulun meslek lisesi statüsünde olması da bir dezavantaj gibi gözüküyor. Aynı zamanda Japonca bölümünün puanının İngilizce bölümüne göre daha az olmasının da öğrenciler üzerinde negatif etkiye sebep olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen kendi istekleriyle Japonca bölümüne girmiş öğrencilerin bunun ayrıcalığını yaşayacakları muhakkak.

Japonca’ya Karar Vermek

Diyebilirimki, İngilizce bölümünden daha yüksek puanla, meslek lisesi olmasına rağmen sırf Japonca eğitimi veren iki liseden biri olduğu ve Japonca öğrenmeyi çok istediğim için İTO ATML` yi tercih ettim. Bu kararımın hayatımda aldığım en doğru karar olduğunu söyleyebilirim. Mevcut sistemde meslek lisesi mezunu olmanın getirdiği dezavantajlara ragmen lisede Japonca öğrenmiş olmanın ayrıcalığının ve avantajlarının tartışılamayacağını düşünüyorum.

Fotoğraf: İTO ATML Websitesi


Lisede Japonca Hazırlık : İTO ATML İÇİN YAPILAN YORUMLAR

3 yorum for “Lisede Japonca Hazırlık : İTO ATML”

  1. İstanbuldaki okulu bilemiyorum. Ama ben Ankara Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi’nden mezun oldum yıllar önce. Ve ticaret meslek lisesi ile hemen hemen aynı parkurlarda:) Bilginize :)

    Gönderen yamooo | Mayıs 30, 2007, 3:10 am
  2. Ben Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Japonca Öğretmenliği mezunuyum. Fotoğraftaki dil labaratuarının aynısı bizde de vardı :) Ayrıca şu anda özel bir kolejde ilk öğretim seviyesinde Japonca öğretmenliği yapıyorum ve bunun daha da yayılacağı kanısındayım.

    Gönderen jinnai | Eylül 9, 2008, 7:13 pm
  3. yamooo bende TTATL mezunuyum =] Neslihan Hoca, Berna Hoca =] Japoncayı pek sevdirememişlerdi bana.Aslında benim kendi salaklığım. Çocuktum o zamanlar.Japonları ve Japonca’yı tanıyamamıştım.Şimdi tekrar öğrenmek istiyorum.O günlere dönebilse Japonca’yı öğrenmek isterim…

    Gönderen rastafarian | Ekim 30, 2009, 1:04 am

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ