Japonca

Japonca Yeterlilik Sınavı: Noryoku Shiken

Japonca Yeterlilik SınavıJaponca bilgi seviyenizi ölçmek üzere Japonya Uluslararası Eğitim Birliği ve Kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Japonca Yeterlilik Sınavı dünya genelinde aynı gün yapılmaktadır. Genellikle Aralık ayının ilk Pazar gününe denk gelir. Her ülkede yapılıyor olmasına rağmen bazı Balkan ülkelerinde yeterli sayıda öğrenci olmadığı için, komşu ülkelerle ortak yapılmaktadır.

Sınav yeri ülkemizde Ankara`dır. Sonuçlarsa Şubat ayının sonuna doğru postalanmaya başlanmaktadır. Sınav 4 farklı seviyeye uygulanmakta olup her seviye okuma, dinleme ve dilbilgisi olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır.

Okuma Bölümü

Birbirine benzer üç farklı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm verilen cümlelerin içinden seçilmiş kanjilerin okunuşunu bulmanız beklenirken, ikinci bölümde benzer bir şekilde seçilmiş olan furiganaların kanji yazılışlarını bulmanız bekleniyor. Gerçekte birinci bölümün mü yoksa ikinci bölümün mü önce sorulduğunu tam hatırlayamıyorum malesef. Fakat üçüncü bölüm cümlelerin içinde verilen boşluklara uygun kelimeyi doldurmanız beklenmekte olup böylece kelime bilginiz ölçülmektedir.

Dinleme Bölümü

İki aşamadan oluşmaktadır. İlk bölüm, resimli olan bölümdür. Bu bölümde dinlediğiniz karşılıklı konuşmalara göre doğru resmi bulmanız hedeflenmektedir. Soruyu karşılıklı konuşmalardan önce ve sonra olmak üzere iki kere dinleme şansına sahipsiniz.

İkinci bölüm, not tutmanız gereken bölümdür. Not tutmak şart olmamakla beraber soruyu konuşmalar bittikten sonra dinlediğiniz için not tutmanızı tavsiye ederim diyebilirim.

Ayrıca dinleme bölümünün diğer bir özelliği de bu bölümde doğru olan şıkkı işaretlemeniz gerektiği gibi yanlış olanı da işaretlemeniz gerekiyor.

Dilbilgisi Bölümü

Çok farklı aşamalarda oluşmaktadır. Ayrı ayrı değinecek olursak, ilk olarak verilen uzun metinlerle ilgili okuduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmaktadır. Bir diğer bölümde ise verilen cümle ile eş anlama gelen şıkkı bulmanız beklenmektedir. Ayrıca değişik tarzlarda boşluk doldurma şeklinde dilbilgisi sorusu da sorulmaktadır.

Japonca Yeterlilik Sınav Seviyeleri

 • 4. seviye en kolay seviye olup, 150 saatten az Japonca öğrenmiş kişilerin bu sınavı alması beklenmektedir. Bu seviyeyi alacak kişinin yaklaşık 100 kanji ve 800 kelime bildiği varsayılır.
 • 3. seviye başlangıç seviyesinin bitirildiği anlamına gelip, yaklaşık 300 saat Japonca dersi almış kişiler içindir. Bu seviyede yaklaşık 300 kanji ve 1500 kelime bilinmesi gerekir.
 • 2. seviye ara seviye olup, yaklaşık 600 saat Japonca öğrendikten sonra bu seviyeye ulaşılacağı varsayılır. Bu seviyede yaklaşık 1000 kanji ve 6000 kelime sorulmaktadır.
 • 1. seviye ileri Japonca seviyesi olup, yaklaşık 900 saat Japonca öğrendikten sonra bu seviyenin tamamlanabileceği düşünülmüştür. Bu seviyede yaklaşık 2000 kanji ve 10000 kelime bilindiği varsayılır.

Unutmadan sınavın en güzel özelliği yanlışların doğruyu götürmemesidir.

Japonca Yeterlilik Sınavına girecek arkadaşlara başarılar.


Japonca Yeterlilik Sınavı: Noryoku Shiken İÇİN YAPILAN YORUMLAR

2 yorum for “Japonca Yeterlilik Sınavı: Noryoku Shiken”

 1. merhaba.benim merak ettigim bir şey var.bu sınavda 3.seviye iş bulmak için yeterli mi? 2. ve 1. seviye sınavlarının çok zor oldugunu duydum.minna no nihongo kitabından çalışmak bu seviyeleri geçmek için iyi bir kaynak mı? şimdiden teşekkürler.

  Gönderen handan | Kasım 20, 2007, 9:27 pm
 2. Merhaba 3. seviye Japonya’da iş bulmak için yeterli değil diye biliyorum. İdeali en az 2 olmalı. Tabiki bu kriter aradığın işin kalitesine göre de değişir.
  Minna no Nihongo bildiğim kadarı ile 3. seviye için yeterli ancak farklı kaynaklardan da özellikle kanjiler için faydalanmanı tavsiye edebilirim.

  Gönderen nugyu | Mayıs 24, 2008, 5:44 pm

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ