Japonca

Japonca Türkçe Sözlük: Wakan

Etiketler: , ,

Wakan’ı sadece bir sözlük olarak tanımlarsak, Japonca öğrencileri için hazırlanmış bu eğitim programına haksızlık etmiş oluruz. Ücretsiz olan programı Japonca öğrenen, öğrenmek isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyoruz. Programın içerdikleri;

  • Türkçe Kanji Sözlüğü (20 bin karakter)
  • Güncellenebilir Japonca(ve Çince)’dan İngilizce’ye, İngilizce’den Japonca (ve Çince)’ya Sözlük
  • Japonca metin editörü ve çeviri aracı (yazarken eş zamanlı çeviri yapabilme yeteneğine sahip)
  • Kelime öğrenme aracı; kanji kartları ya da kelime listesi hazırlama ve yazdırma yeteneği

Japonca Sözlük Japonca.net adresine taşınmıştır

Kanji Aracı

Kanji sözlüğünde her bir tıkladığınız kanjinin, türevlerinden oluşan kelimeleri, kanjinin nasıl yazıldığını, on ve kun yomi bilgilerini ve ingilizce, türkçe anlamını öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte sözlükte kanjiler için farklı standartlara göre çok detaylı arama yapmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir arama bölümü de bulunmakta. Son olarak ise sözlük içerisinde kanjileri kendi istediğiniz şekilde gruplamanıza olanak sağlayan bir yapı da mevcut.

Sözlük

İngilizce & Japonca ve Japonca & İngilizce olarak kullanılabilen sözlük aynı zamanda Çince & İngilizce ve İngilizce & Çince moduna da sahip. Sözlük harfleri yazmaya başladığınız an eş zamanlı olarak ilgili kelimeleri göstermekte, ve ayrıca hemen hemen her kelime için birden çok örnek cümle listesine sahip. Arama yaptığınız kelimeyi direk olarak kelime listenize eklemeniz mümkün (add to vocabulary butonu ile).

Japonca Metin Editörü

Japonca bir metni editör içerisine kopyalayıp yapıştırdığınızda, program hem kanjilerin hiragana yazılışlarını hem de çevirisini yapmakta. Aynı zamanda Japonca yazarken de eş zamanlı olarak çeviri yapabilme yeteneğine sahip. Kelime listesi oluştururken sözlükte direk olarak bulamadığınız kelime yapıları ya da tümceleri editörde yazıp, kelime listenize ekliyebilirsiniz.

Kelime Öğrenme Aracı

Programın en güzel yanı diyebileceğimiz, kelime listeri oluşturup bunlar ile ilgili kendinizi test edebilme ya da oluşturduğunuz listenin yazıcı listesini alabilmenizi sağlamakta. Hazırladığınız kelime listesinden size sadece kanjileri sırayla göstermesini (hiragana ve anlamını kendiniz tahmin ederek) sağlayabilir, ya da tersine oluşturduğunuz listenin hiraganasını görüp kanjisini yazmayı deneyerek, kelime öğrenme çalışmanızın vazgeçilmez aracı olacak bir araç.

Windows Metin Çeviri Sistemi

Internet Gezgini, Firefox, Word gibi programlar içerisinde, farenizin gösterdiği kelime ya da kanjinin anlamını gösterilme yeteneğine sahip program ile Japonca websitelerini de rahatlıkla gezebilirsiniz.

Japonca Fontlar

Programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızda Japonca fontlar olması gerekmektedir. Bu fontları Türkçe Windows XP’de Denetim Masası > Dil Seçenekleri > Uzak doğu dilleri desteği seçeneğinden yükleyebilirsiniz. Diğer Windows versiyonlarında Internet Explorer içerisinden Japonca fontları yüklemeniz mümkün (Japonca bir web sayfası açın (örneğin amazon.co.jp), Internet Explorer Japonca Dil Desteğini Kurmak istiyor musunuz diye soracaktır, evet demeniz yeterli). Kurulum için Windows CD sine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Destek Olun

Japonca Sözlük Destek Sayfasından Sözlük ile ilgili proje ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Kaydedin

Japonca Sözlük Download Sayfası [ [Japonca Sözlük Japonca.net adresine taşınmıştır]]

İletişim

Bize buradan ulaşabilirsiniz.


Japonca Türkçe Sözlük: Wakan İÇİN YAPILAN YORUMLAR

2 yorum for “Japonca Türkçe Sözlük: Wakan”

  1. Eğitici konularda bizlere sunduğunuz bu hizmetlerden dolayı teşekkürler..

    Gönderen arif tok | Şubat 13, 2007, 4:03 pm
  2. Sizlerle tanışmaktan son derece mutluyum.sayfanız Sakura kadar güzel içeriği Japonlar gibi sıcak ve saygın olsun.

    Gönderen fmemlak | Mart 3, 2007, 11:44 pm

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ