Japonca

Japonca Öğrenmeden Önce

Japonca’ya Öğrenmeden ÖnceDiğer bir çok yabancı dile göre gizlice de olsa Japonca kulağımıza daha çok misafir olan bir dil olsa gerek. Çocukluğumdaki çigifilmlerin baş ve sonlarındaki şarkıları ve karakterler karate sumo judo Kawasaki Suzuki gibi Japon mapon şeyleri her türkün duymuşluğumu vardır. Benim Japonca ile ilk temasım trt de yayınlayanan Barış Manço’nun Japonya konseri aracılığıyla oldu.

Latin Alfabesiyle Japonca Öğrenmek

Japonca çalışmalarımın başlangıcını da bundan en az 5 yıl önce İstanbul’da okul kütüphanesinde karşılaştığım kitaba dayandırabilirim. (Japanese language patterns). Kitap sadece Latince harfleri kullanarak Japonca öğretmeye azmetmişti. 50li yılların sonuna kadar yabancı dil eğitim yöntemleri içerisinde en yaygın olanlarından olan yapısalcı yaklaşıma göre hazırlanmış bir kitap olarak yöntemin eskiliği ve yetersizliğini ha bire göz önüne serse de tek başına dil öğrenen biri için rahat bir öğrenme yolu sunuyordu.

Kanjisiz Japonca

Bu kitapla karşıma çıkan Kanjisiz bir Japonca tüylerinden yoksun bir kuş gibi esrarını yitirmiş ama diğer taraftan da senin benim öğrenebileceğim bir dil gibi görünüyordu. Vaktinde bir Avrupalı gezginin şeytanın dili diye bahsetmesine en büyük sebep bu karmaşık alfabesiyse de kanjiden yoksun hali ile melekler diline döndü de denemezdi. Şu da bir gerçekti ki bu dili ilk kez öğrenmeye başlayan bir çok Türkçe konuşanın sahip olduğu izlenimi paylaşmıştım.

Japonca’nın Türkçe’ye Yakınlığı

O zamana kadar çalıştığım dillerinden daha az yabancı yapısı göze çarpıyordu. Sondan eklemeli biçimsel özelliği ve özne-tümleç-yüklem (sov) sıralamasını temel alan cümle yapısıyla Türkçeyle örtüşürken ses yapısıyla da bir Türkçe konuşanı için bir çok Hint-Avrupa diline göre daha çabuk öğrenilebilir gelen bir dil Japonca.

Japonca Türkçe’ye Ne kadar Yakın

Amma ve lakin Japonca benim için de önceleri tanıdık gelip tanıdıkça yabancılaşan bir dil oldu. Kendine has alfabe dizgesi dilbilgisi kuralları dili öğrendikce artıyordu çünkü. Türkçe’yle ortak bir yola çıkan bir çok dilbilgisi kuralı da her yeni gelen bir kavşakla yollarını ayırıyordu. Aslında dil öğrenimini kimileri için daha eğlenceli ve kimileri için de daha sıkıcı kılan da öğrenilen dilin kendine özgü yapısıdır diye düşünüyorum.

Sonuç

Yabancı bir dilin öğreniminde sonun olmadığını heves varolduğu müddetçe ölene değin süreceğini bana Japonca çalışmalarım öğretti.


Japonca Öğrenmeden Önce İÇİN YAPILAN YORUMLAR

17 yorum for “Japonca Öğrenmeden Önce”

 1. ben japon dili ve edebiyatı 1. sınıf öğrencisiyim.japonca bilmenin avantajlarını merak ediyorum.pek fazla bilgim yok çünkü.iş imkanları nelerdir?bilgilendiriseniz çok memnun olurum…

  Gönderen handan | Mayıs 3, 2007, 12:55 am
 2. ben bir japon firmasında çalışıyom
  gerçekten çok önemlio olduğunu düşünüyom

  Gönderen torokojin | Mayıs 4, 2007, 12:57 am
 3. Merhaba

  Ben de lisede 4 yil japonca gordum. O zamanlar belki cok ragbet olmadigindandir ki bizler bu konuda liseden ikinci veya ucuncu mezunlardik. Cok is aramamiza ragmen is bulamamistik ve her birimiz farkli isler yapmak durumunda kaldik ve maalesef japoncamizi kullanamadik. Uzulerek soylemem gerekir ki is sahasinin cok da genis oldugunu dusunmuyorum ama su an kosullar degismis olabailir. Umarim degimistir. Zira Japonca gercektende guzel ve onemli bir lisan bence

  Gönderen Zeliha Tuysuz | Mayıs 4, 2007, 4:53 pm
 4. bende Japon arkadaşlarım sayesinde öğreniyorum..
  iş imkanları nasıl orasını bilemicem ama şunu söylemek istiyorum.. ben makine mühendisliği okuyorum 1. sınıf Dumlupınar Üniversitesi… Aklımda sadece şu avantajı bulunduruyorum.. Türkiyede kaç tane Japonca bilen mühendis var… ikincisi de İngilizce herkesin bilmesine rağmen hala iş imkanı olduuna göre.. türkiye de Japonca bilmek mükemmel bir ayrıcalık…

  Gönderen Emilli_52 | Mayıs 9, 2007, 11:05 pm
 5. Ben Japonları ve Japoncayı çok seviyorum.Ayvalıkta yaşıyorum ve buraya çok Japon turist geliyor.Onlarla konuşup arkadaş olmak Ülkemizi tanıtmak istiyorum.Bu yüzden ve bunun gibi birçok sebepten Japonca öğrenmek istiyorum.aslında ülkemize çok fazla japon işadamı geliyor.Büyük şirketlerin bence Japonca bilen kişilere ihtiyacı vardır.Takip etmek lazım Zeliha.

  Gönderen Davinci_Mnlz | Mayıs 16, 2007, 5:04 am
 6. Merhaba Davinci

  Liseden mezun olduktan sonra ki 10 sene öncesinden bahsediyorum. Ben ve arkadaşlaım çok araştırmamıza rağmen maalesef o zamanki şartlarda bulamamıştık. Ama tabi bu beni japoncadan uzaklaştırmadı sadece başka iş kollarına sevk etti.

  Gönderen Zeliha Tuysuz | Mayıs 16, 2007, 5:58 pm
 7. handan merhaba ben fulden bana yardımcı olmak istemişsin çok teşekür ederim .sonra tartışma çıkmış benim yüzümden ben birinci sınıfım okulda karşılaşırız belki kib.hoşçakal

  Gönderen fulden777 | Ekim 30, 2007, 11:25 pm
 8. ben şu anda lise 1 öğrencisiyim ve yakında bir alan seçmem gerekli dili seçip,üniversitede japonca okumak istiyorum ancak ilerde bunun bana yararı olacak mı?Yani iş açısından çünkü sanırım Türkiye’de japoncayla fazla iş bulabileceğim hakkında birçok olumsuz yorum geliyor şimdi birde sizlerin yorumlarınızı dinlemek istiyorum aramızda bu konu hakkında bilgiye sahip olanlar varsa bana yardım edebilir misiniz?

  Gönderen okay | Aralık 21, 2007, 9:53 pm
 9. Gerçekten merak ediyorum.Japonca bilen bir Türk’ün ülkemizde ne gibi artıları olur?umarım japonca öğrendikten sonra iş sıkıntısı olmaz.ticaretin burada çok önemli bir rolü var.Japonya ve Türkiye ilişkileri ne derece ticarete adapteolmuş bilemiyorum.umarım yapılan ticari adımlar, japonca bilenlerin elini boş çevirmez.kolay gelsin…

  Gönderen zali515 | Aralık 24, 2007, 3:34 am
 10. japonları ve kültürlerini çok seviyorum.barış mançodan da olsa gerek japonyaya japoncaya çok merakım var müziklerine animelerine bayılıyorum visual kei özellikle çok dinler ve söylerim her ne kadar anlamasamda çok hoş oluyor dilleri o kadar tatlı ki hiçbir dil bu kadar güzel olamaz gibi geliyor bana bi ara japon kültürü ve edebiyatı okumak istiyordum hatta onlara hayranlığımdan dolayı orda yaşamak bile istiyordum ama iş olanaklarının azlığını anlayınca sadece bu dili öğrenip japon arkadaşlar istiyorum şuanda sadece 16 yaşındayım ama ileride veya en yakın zamanda çalışmalara başlıycam ,)

  Gönderen slant_eyed | Temmuz 16, 2008, 6:39 pm
 11. ben birşey sorabilir miyim herkes iş olanakları az diyor gerçekten öyle mi ben lise2deyim dil alanındayım ingilizcem gayet iyi onun dışında japoncayı çok sevdiğim için japoncada öğreniyorum ileride iş bulabilir miyim?

  Gönderen miyuki | Aralık 12, 2008, 6:21 pm
 12. japonya ve japonca hakkında uzun zamandır bazı hayallerim vardı… her zaman gerek iş yüzünden gerek okul hayatı yüzünden hep birkenara bırakmak zorunda kaldım… yaşım 30 oldu ve hala gündemin problemleri bitmiyor.Ama ben artık istediğim bu şeyi yapmak istiyorum o da japonca öğrenmek, japonların dünya kültürleri içerisinde bizim kültürümüze en yakın olanlarından birisinin olması yanı sıra Puraido(onur), İtoku(haysiyet) ve Hae(şeref) gibi konulara önem verilmesiydi.Bushido codex’i gibi insanın hayatına anlam katan felsefik yaklaşımları ve her ne olursa olsun,hangi felaketle karşılaşsalar da yılmaz azimleriyle yeniden yapma güçleri bende hayranlık uyandırdı.Bunu hayatım boyunca gözlemledim, ve acı bi durumdurki insanlarımızın da kendi değerlerini yitirdiğini gördüm.Neyse konuya sadık kalmak açısından şunu söylemek isterim: eğer japonca öğrenmek istiyorsanız birincisi gönülden isteyin, ikincisi bi çıkar amaçlı öğrenmeyin ve üçüncüsü öğreniyorken sadece dili öğrenmeye çalışmayın dili öğrenmek aynı zamanda bir kültürü özümsemektir, özümsemeye çalıştığınız şeyi idrak ederek özümseyin.Herşeyin sonu para değil,çok istiyorsanız almanca ve ingilizce yeter de artar bile bu memlekette.Bazı diller vardır sadece “amaca” “araç” olur, bazı diller vardır ki “amaç” olmalıdır.Japonca “amaç” olunması gereken bir dil bence,gündelik hayatta ona buna şuna karşı avantaj sağladım diyebilmeniz için gerekli bir dil değil.

  Gönderen ginhangetsu | Aralık 18, 2008, 2:57 am
 13. bende japoncayı öğrenmeyi çok istiyorum ama mağlesef daha ingilizce bilmediğimde önce ingilizceden başlayacağım ama izlediğim film ve diziler sayesinde ing.yanında japoncada öğreniyorum özellikle altyazı ing.seçiyorum japonca film,diziler ki hem japonca hemde ing.öğreneyim .Evet japonca konuşabilmek bir ayrıcalıktır bence :)

  Gönderen makoto | Ocak 7, 2009, 10:33 pm
 14. ginhangetsu ayni duygulari paylasiyoruz desene :D
  Puraido(onur), İtoku(haysiyet) ve Hae(şeref) bu duygularini gormek icin japonca ogrenmeye basladim ezberim berbattir ama calisma azminin karsisina kimse gecemez degilmi :D

  Gönderen Actionsee | Eylül 16, 2009, 6:19 am
 15. …japon dili ve edebiyatı bölümünü okumak için dil alanı okumak mı gerekir?…bizim lisede dil alanı yok ..sözelden veya eşit ağırlıktan japon dili ve edebiyatı bölümünü okuyabilir miyim ?..biri yardımcı olabilir mi acaba..?

  Gönderen btL1231 | Haziran 15, 2010, 10:42 pm
 16. btl1231 arkadaşım..ben de dil çıkışlı değilim..sözel çıkışlıyım biraz fazla çalışman gerekiyor ingilizceye…netin yüksek olursa katsayı engel olmaz

  Gönderen merubedaa | Ağustos 14, 2010, 1:52 pm
 17. Keşke biri bana üniversiteye başlamadan önce Ankarada Japon dili edibiyatı bölümü olduğunu söyleseymiş… x) Yüksek lisans öğrencisi alıyorlar mı ki acaba?..

  Gönderen AoKaori | Ocak 18, 2011, 6:56 pm

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ