Japon Kültürü

Japonya’da Spor

SumoJaponya’da sporun her dalı büyük ilgi görmekte olup özellikle de çeşitli savunma sanatları ile ülke, dünyadaki birçok temel spora katkıda bulunmuştur.
Geleneksel Sporlar

Ülkeye özgü spor dalları arasında hiç biri, Japonya’nın ulusal kimliğini, eski zamanlarda festivaller ile kutsal günlerde Shinto mabetlerinde gerçekleştirilen bir güreş türü olan Sumo kadar iyi temsil edemez. Çember şeklindeki sert ve toprak alanda genellikle dev gibi iki kişiyi karı karşıya getiren Sumo güreşinde, diğerini alan dışına atan ya da yere yatıran güreşçi kazanmış olur. Bazı türlerinde, meraklılarının tartışmaktan büyük zevk aldığı karmaşık kurallar ile tutma, itme ve diğer stratejilere ilişkin apayrı bir terminoloji göze çarpar.

Judo
Judo, Japonya’da doğmuş, savunmaya dayalı bir dövüş sanatıdır ve günümüzde uluslararası bir ilgi görmektedir. Kaldıraç ilkesine dayanan ve bir rakibin gücünü kendi lehine kullanarak gerçekleştirilen Judo, artık olimpik bir spor haline gelmiştir. Tokyo’daki Kodokan eğitim merkezi, judo öğrenen öğrenciler ve zaman zaman ustalar arasında yapılan müsabakaları izlemek için ideal bir yerdir.

Kendo
Kendo, rakiplerin kalın pamuklu ve kaplamalı zırhlar giyerek bambu kılıçlarla birbirlerine hamle yaptıkları eskrim benzeri savunma sanatıdır. Tokyo’daki Nippon Budokan Salonu, Kendo izlemek için en iyi adrestir.

Karate

KarateBir tür silahsız dövüş olan Karate, hükümdarlarının silah taşımayı yasak ettiği Okinawa’lı köylüler tarafından geliştirilmiştir. Tüm enerjisini tek elinde ya da ayağında toplamaya yoğunlaştırmış bir karate ustası, tek bir hamlede üst üste dizilmiş kiremitleri ya da tahtaları ortadan ikiye ayırabilir. Tokyo’daki Japon Karate Birliği’ni ziyaret edebilir ve öğrencilerle ustaları çalışma ortamlarında izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Aikido

Aikido, enerji yoğunlaştırma ve rakibin gücünü kendi lehine kullanmaya dayanan bir başka dövüş sanatıdır. Aikido, fiziksel zindeliği koruma ve arttırma yolu olarak, bu sporu yapanlar için ayrı bir değer taşır. Aikikai Tokyo’da bulunan bir Aikido merkezidir.

Kyudo

Japon ok atma sanatı, Kyudo, bireysel olarak ruhani arınma ve bir yarışma olduğu için konsantrasyon geliştirme yöntemi olarak kabul edilir. Zen Budizm’inin ilkeleri ile ilişkilendirilen ok atma yarışmalarını, bazen tapınaklarda da izlemek mümkündür.

Çağdaş Sporlar

Beyzbol

BeyzbolJaponya’da beyzbol o kadar gözde bir spordur ki, beyzbol severler, Amerikalıların da bu sporu kendi “ulusal sporları��? olarak görmelerine şaşırırlar. Özellikle de, ulusal düzeyde gerçekleştirilen liseler arası bahar ve yaz turnuvaları çok popülerdir. Kendi eyaletlerini temsil eden okullar, Hyogo Eyaletindeki Koshien Stadyumu’nda bir araya gelerek zafer elde etmek için yarışırlar. Japonya’nın dört bir yanından izlemeye gelen insanlar, kendi doğdukları şehirlerin takımlarını neredeyse bir fanatik gibi desteklerler. Büyük şirketlerin sponsor olduğu 12 takımdan oluşan profesyonel beysbol ligi bu anlamda çok gelişmiştir. Tokyo’da bir beysbol maçı izlemek için en çok tercih edilen yer Korakuen Eğlence Parkı sınırları içerisinde bulunan Tokyo Dome Stadyumu’dur. Taraftarlar, tuttukları profesyonel beysbol takımına borazanlar, davullar ve diğer yüksek sesli aletlerle tezahürat yaparak eğlenirler.

Futbol

Futbol, şimdilerde Japonya’da çocuklar ve gençler arasında inanılmaz şekilde rağbet görmektedir.

Kayak

KayakKayak, Honshu ve Hokkaido dağlarındaki merkezlere akın eden kayakçıları şemsiyesi altında toplayan gözde sporlardandır. Ülkenin kayak merkezleri, hayli gelişmiş olup, Avrupa, Amerika ve Kanada’daki merkezlerle yarışır haldedir.

Snowboard

Şimdilerde, snowboarding özellikle gençler arasında ün kazandığı için bu faaliyete yer veren kayak merkezlerinin sayısı da gittikçe artmaktadır.

Buz Pateni

Buz pateni, büyük şehirlerdeki kapalı pistlerde gerçekleştirilirken aynı zamanda kış aylarında kuzeyde ve Hokkaido’da açık havada da yapılmaktadır.


Japonya’da Spor İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ