Japon Kültürü

Festivaller: Yaz – Doğada Oyun Zamanı

japon yaz festivalleri 1Yaz mevsimi, pirinç ekiminin yapıldığı ve aynı zamanda tüm ülkenin yeşilden bir örtüyle kaplandığı mevsimdir. Dağ ormanlarındaki yeşil kiraz yaprakları, akçaağaçlar, meşeler ve kestane ağaçları, her mevsim yeşil kalan çam ağaçlarının derin tonlarıyla tezat oluştururken, bambu filizleri yavaş yavaş tüm ülkeye yayılır.

Yaz mevsimi, havai fişeklerin gökyüzünü süslediği mevsimdir. Neredeyse her gece, farklı bölgelerde yaşayan halk, gece semasını aydınlatan capcanlı ve renkli havai fişek gösterileri yapar.

Tüm Japonya’da yaz, folklor gösterileri ve yerli halkın, arkadaşların ve ziyaretçilerin eğlenmeleri için yapılan “Bon odori” dans gösterilerinin de yer aldığı büyük çaplı festivallerle doruğa ulaşır.

Festivaller ve Etkinlikler

Haziran Ortası: İki yılda bir (çift rakamlı senelerde) Tokyo’da düzenlenen ve Akasaka semtinin kalabalık sokaklarından geçen gezici mabetler ile kutlanan Hie Mabedi Sanno Festivali.

Haziranın 2. Cumartesisi: Moroika’da düzenlenen ve renkli renkli süslenmiş atların geçiş yaptığı Chagu-chagu Ummako At Festivali.

7 Temmuz: Tüm Japonya’da kutlanan Tanabata ya da Yıldız Festivali. En ünlü olanı Sendai’de kutlanır ve rengarenk kağıt şeritli sayısız bambu dallarıyla süslemeler yapılır.

Temmuz Ortası (15 gün boyunca): Dördüncü Sumo Turnuvası, Nagoya.
13-15 Temmuz (birçok bölgede Ağustos’ta da kutlanır): Tüm ülkede düzenlenen Bon Festivali. Ölülerin anısına dini törenler düzenlenir. Bon odori folklor danslarının ölülerin ruhlarına huzur verdiğine inanılır.

14 Temmuz: Nachi Mabedi Himatsuri ya da Ateş Festivali, Nachi-Katsuura’da beyaz giysili rahipler 12 dev fener taşır.

1 – 15 Temmuz : Fukuoka’da düzenlenen Hakata Gion Yamagasa, ayın 15’inde dev şölen arabalarının geçişi ile doruk noktasına ulaşır.

16-17 Temmuz: Kyoto’daki en büyük festival olan Gion Matsuri’nin geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanır. İhtişamlı şekilde süslenmiş geleneksel şölen arabaları ana sokaklardan geçer.

japon yaz festivalleri 3Temmuzun Son Cumartesisi: Tokyo’daki Sumida Nehri üzerinde düzenlenen Büyük Havai Fişek Gösterisi.

Temmuz ya da Ağustos: Hiroshima’da düzenlenen ve saray müzikleri ile danslarının yer aldığı Itsukushima Mabedi Kangensai Müzik Festivali.

24-25 Temmuz: Osaka’da düzenlenen Temmangu Mabedi’nin Tenjin Festivali. Dojima Nehri üzerinde gezici mabetleri taşıyan teknelerin geçişiyle gerçekleştirilir.

1-7 Ağustos: Aomori’de düzenlenen Nebuta Festivali (2-7 Ağustos) ve Hirosaki’de düzenlenen Neputa Festivali (1-7 Ağustos). Şölen arabalarındaki olağanüstü şekilde ışıklandırılmış, kağıttan yapılma kuklaların geçişiyle kutlanır.

3-6 Ağustos: Akita’da düzenlenen ve fenerlerin asılı olduğu uzun bambu sırıklarının geçişiyle kutlanan Kanto Festivali.

japon yaz festivalleri 25-7 Ağustos: Yamagata’da düzenlenen Hanagasa Festivali. Renkli yapma çiçekli hasır şapkalar giyen ve 10 binden fazla kişinin oluşturduğu yerli halk, dans ederek geçiş yapar.

12-15 Ağustos: Tokushima’da düzenlenen Awa Odori Folklor Dansı Festivali. Gece ve gündüz boyunca devam eden şarkılar ve danslar tüm şehri sarar.

16 Ağustos: Kyoto’ya yukarıdan bakan tepelerin üzerinde yakılan Daimonji Şenlik Ateşi.

japon yaz festivalleri 1

Kaynak: Japonya Ulusal Turizm Organizasyonu, Japonya Rehberi


Festivaller: Yaz – Doğada Oyun Zamanı İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Festivaller: Yaz – Doğada Oyun Zamanı”

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ