Japonya ile Ticaret

Japonlarla İş Görüşmelerine Başlarken

Japonlarla görüşmeler kart değişimi ile başlamaktadır. Japonlarla görüşmelere gidilirken yeterli sayıda Japonca kartvizit ile gidilmesi yerinde olacaktır.

Birden fazla şirketin sahibi olunsa veya bazı yarı-resmi dernek veya kuruluşlarda da görev alınıyor olunsa dahi sadece tek bir ünvan içeren kartvizit verilmeli, bu kartvizit o toplantıya hangi sıfat ile katılınıyorsa onu içermelidir.

Eğilmeyi Abartmayın

Japon muhatapla el sıkışırken göz göze gelmekten kaçınılmalıdır. Eğilme hareketi saygı işareti olup, yabancılar sadece çok az eğilmeli, fazla abartmamalıdır. Eğilerek selam verirken eller yan tarafta tutulmalıdır.

Kendinizi tanıtırken adınızı, firmanızdaki görevinizi ve ortak tanıdığınız varsa o Japon işadamının adını söylemek gerekmektedir.

İlk Adı Kullanmayın

Japon muhatabınıza kesinlikle ilk adı ile hitap edilmemelidir. Japon muhatabı dinlerken ara ünlemler (hi, so desu gibi) kullanılmalı ve söylenilenin anlaşıldığı belirtilmelidir.

Japonlarla yapılacak iş görüşmeleri ve toplantılar öncesi özet not gönderilmesi faydalıdır. Böylece, ilgili tüm birimlerin haberdar edilmesi ve konu hakkında hazırlık yapmaları sağlanabilecektir.

Randevuya Gecikmeyin

Randevulara kesinlikle sadık kalınmalıdır.

Japonlarda genel olumlu karar için tüm uzmanların olumlu fikri gerekmektedir.

İzakaya’ya Gitmek Gerekebilir

Japonlar kararları “izakaya” (Japon meyhanesi) sohbeti esnasında muhataplarını tam anlamıyla tanıdıktan sonra almayı tercih etmektedir.

Son Söz

Japonlar ile iş yapmanın temeli, Japon gibi düşünmeyi ve davranmayı öğrenmekten geçmektedir.

Kaynak: Japon Dış Ticaret Teşkilatı


Japonlarla İş Görüşmelerine Başlarken İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Japonlarla İş Görüşmelerine Başlarken”

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ