Haberler

Toyota Türkiye Fabrikası Hafif Ticari Araç Üretimine Talip

tamer ünlüToyota Türkiye CEO’su Tamer Ünlü, hafif ticari araç üretim projesini Adapazarı fabrikasına çekmek için Ford Otosan’ın ortaya koyduğu başarılı grafiği koz olarak kullandı.

Ünlü, Toyota’nın merkezine “Adapazarı’nda yakaladığımız kalite ve başarı ortada. Bakın Ford Otosan, sadece hafif ticari araç üreterek yılda 500 milyon dolardan fazla kár ediyor” mesajı verdi.

TOYOTA Türkiye’nin (TMMT) CEO’su Tamer Ünlü, Toyota’nın hafif ticari araç projesini Adapazarı fabrikasına çekmek için Ford Otosan’ın bilançosunu ve kárını örnek olarak gösterdiklerini belirtti. Ünlü, Toyota’nın gündemindeki hafif ticari araç projesi için Japonya ve Rusya fabrikalarının da aday olduğunu belirterek, “Toyota’yı ikna etmek için uzun süredir uğraşıyorum. Kalitemizi ve başarımızı ispat ettiğimizi, bu proje için en doğru yerin Türkiye olduğunu sürekli söylüyorum. Bu yeterli olmazsa diye masaya Ford Otosan’ın bilançosunu koyup, ‘Bunlar sadece hafif ticari araç üreterek, yılda 500 milyon doların üzerinde kár ediyorlar’ dedim” açıklamasını yaptı.

Eğitimden iş yapamıyoruz

Ünlü, bugün Toyota’nın Adapazarı fabrikasının dünyanın en kaliteli üretim yapan fabrikası olduğunu yineleyerek, “Ancak bunun zorluklarını da çekiyoruz. Çünkü Adapazarı fabrikamız Toyota için tam bir yetişmiş eleman kaynağı oldu” dedi. Toyota’nın diğer fabrikalarına eğitim vermekten iş yapamadıklarını söyleyen Ünlü, “Toyota’nın üst düzey yöneticilerine de bunu espriyle karışık söyledim. Rusya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm Toyota fabrikalarından Adapazarı’na eğitime geliyorlar. Bunun dışında fabrikada çalışan Türkleri istiyorlar. Belçika fabrikasına 100 Türk mühendis verdik. Eğitim vermekten iş yapamaz olduk” değerlendirmesini yaptı.

Üst yönetimle tek tek görüşme

Son iki yıldır Japon Toyota’nın gündeminde olan hafif ticari araç projesiyle ilgili de açıklama yapan Ünlü, şunları söyledi: “Toyota kesinlikle hafif ticari araç üretmek istiyor. Ama henüz bunu hangi fabrikada üreteceğine karar vermedi. Bir yıldır bu kararını bekliyoruz. Türkiye ‘nin karşısında rakip olarak Japonya ve Rusya fabrikaları da var. Özellikle Rusya çok hızlı büyüyen ve önemli bir pazar. Şimdi bu üretimin nerede yapılacağı, ne şekilde yapılacağı araştırılıyor. Bütün seçenekler masanın üzerinde. Bu yatırım kararını Türkiye lehine çevirebilmek için Japonya’ya gidip Toyota’nın hissedarları ve üst yönetimle tek tek görüşüyorum. Toyota Motor Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı Fujio Cho, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Katsuhiro Nakagava ve CEO Katsumi Watanabe’yi ikna etmeye çalışıyorum.”

Son kararı bekliyoruz

Ünlü, şöyle devam etti: “Bizim Adapazarı fabrikamızın kapasitesi belli. Hafif ticari araç üretimi bize verilirse ya yeni bir fabrika kurulacak, ya da ürettiğimiz mevcut modellerden biriyle değiştirilecek. Tüm bunların hepsi inceleniyor, araştırılıyor. Açıkçası artık son kararın verilmesini bekliyoruz.”

Yatırım kararı olsa teşvik için Çağlayan’ın kapısında yatardım

TOYOTA’nın Türkiye’de hafif ticari araç üretimiyle ilgili yazılı basında çıkan haberlerden sonra Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın kendisini telefonla aradığını söyleyen Tamer Ünlü, “Zafer Çağlayan benden hafif ticari araç yatırımı hakkında bilgi istedi. Sayın Çağlayan’a bizim bu konuda henüz alınmış bir kararımızın olmadığını söyledim. “Bakanım eğer böyle bir kararımız olsa emin olun teşvik için kapınızda yatar, kalkarım dedim” diye konuştu.

Toyota’nın en tepe yönetimi 1 milyonuncu araca gelecek

TOYOTA’nın Adapazarı fabrikası 1994 yılında üretime başladı. Sonraki 7 yılda toplam üretim 150 bin adeti bulurken, 2001 sonrasında Sabancı ile Toyota arasındaki ortaklık iki ayrı şirkete bölündü. Üretim Japonlarda kalırken, pazarlama şirketi Toyotasa, Sabancı Grubu’nun ana hissedarlığında yoluna devam etti. Ayrılık sonrası Adapazarı fabrikasını ihracata endeksleyen Japonlar, üretimlerini hızla artırdı. 7 yılda 150 bin adetten yılda 150 bin adetlik üretime çıkılan fabrikada halen Auris ve Verso modelleri üretiliyor. Şu anda 900 bin adetlik üretime yaklaşan fabrikada bu yılın sonunda 1 milyonuncu araç üretilecek. Tamer Ünlü, 1 milyonunca araç töreni için Toyota Motor Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı Fujio Cho ve Toyota CEO’su Katsumi Watanabe’yi davet edeceklerini belirtti. Toyota Türkiye’nin 1 milyonuncu aracın üretimiyle ilgili düzenleneceği törende hafif ticari araç kararının da açıklanması bekleniyor.

Tenis şampiyonları Adapazarı’ndan çıkacak

TAMER Ünlü, Adapazarı fabrikasındaki tenis kortlarından da bahsederek, “Adapazarı fabrikası içinde bulunan tenis kortlarında Avustralya Open’daki taban malzemesinin aynısı kullanıldık. İki tenis hocamız var. Bu kortlardan çalışanlar da yararlanabiliyor. Çalışanların çocuklarına tenis eğitimi veriliyor. Bugüne kadar 50 çocuk tenis öğrendi”dedi. Ünlü, çocukların çok yetenekli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin tenis şampiyonları bundan sonra Adapazarı Toyota’dan çıkacak” diye konuşuyor.

Ford Otosan’ın kárı 539 milyon dolara çıktı

Beş yılda üretimini iki buçuk katına çıkaran Toyota Türkiye, son 3 yıldır kurulu kapasitesi olan 150 bin adeti aşan üretim gerçekleştiriyor. Toyota, 2006 yılında zirve yaparak 176 bin adetlik üretime kadar çıktı. Geçen yıl ise 161 bin otomobil üretip bunun 154 binini ihraç etti. Bu ihracattan 2 milyar 842 milyon dolar döviz girdisi elde etti.

Tamer Ünlü’nün örnek gösterdiği Ford Otosan ise geçen yıl 286 bin ticari araç üreterek 3.4 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Cirosunu da 6 milyar YTL’nin üzerine çıkaran Ford Otosan’ın kárı ise 539 milyon dolar olarak gerçekleşti.


Toyota Türkiye Fabrikası Hafif Ticari Araç Üretimine Talip İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Toyota Türkiye Fabrikası Hafif Ticari Araç Üretimine Talip”

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ