Japonya 101

Japon Mutfağı

Etiketler:

Japon mutfağı denildiğinde ilk akla gelen sushi olmasına rağmen, tempura, sukiyaki, udon, okonomiyaki, soba, ramen vb. yemekleri ile çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır Japon mutfağı.

Japon mutfağından bahsederken pirincin önemini vurgulamak gerekir. Türk mutfağında ekmek kültürü ne ise Japon mutfağında da pirincin o olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında bir ada ülkesi olmasının getirdiği çok zengin balık ve deniz ürünleri çeşitliliği ile Çin mutfağının etkileri de Japon mutfağında oldukça hissedilebilir.

Japon mutfağının diğer bir tipik özelliği de yemeklerde kullanılan malzemelerin doğal özelliklerinin mümkün olduğunca bozulmamasıdır. Bu yüzden, aşırı baharatlı, tuzlu veya tatlı yemeklere Japon mutfağında rastlamanız oldukça zordur. Japonya’da bizlerin tuz serptiğimiz yerlerde soya sosu kullanımı oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bir diğer Türk mutfağıyla farklılık da Japon mutfağında bizdeki aşırı şerbetli tatlıların bulunmayışıdır.


Japon Mutfağı İÇİN YAPILAN YORUMLAR

  1. asyada hamur isi japonyada men bizde tIk tIk dedikleri corba yada sulu yemek farki bunlar usengec olduklarindan uzun kesiyor bizim kadinlarimiz taze kizin serceparmaginin buyuklugune yakin kesiyorlar sonra kashikla gitsin bunlar chubukla azini burnunu yakiyor uzaya uydu atan bu millet yemekte geri adabinda geri tv de nasil yemek yenildigini gosteren bir kadin yemegin suyu damlamasin diye elinizi altina tutun diyor tempra portekiz men chin geriye pasta kaldi yani makarna bide pizza var hakiki japon yemegide chighy balik yersen…Haa buraya gelirseniz ac kalmazsiniz yukaridaki yemekleri afiyetle yiyebileceginiz guzel yerler var japon usulu…. Guzel oluyor haaa….

    Gönderen isgucsohbet | Şubat 13, 2009, 7:53 am

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ