Editörün Seçimi

Sürekli Kişisel Gelişim: Kaizen Felsefesi

kaizenJapon kültürünün binlerce yıldır bir parçası olan Kaizen, Japonca ‘Kai’; ‘Değişim’ ve ‘Zen’ ; ‘İyi olmak’ kelimelerinden türemiştir. Birleştirilmiş haliyle ‘daha iyiye değişim’ olarak tanımlayabiliriz. Kaizen Japonya’nın ikinci dünya savaşı sonrasında gelişen ekonominisinde, yapı taşı olarak yer alan bir yönetim felsefesi olmasına karşın, ben Kaizen’i günlük yaşantımızda uygulayabileceğimiz küçük ve sürekli değişimlerle yaşam kalitenizi arttırmayı hedefleyen bir Japon Felsefesi olarak ele alacağım.
Yönetim sistemi olarak bakıldığında farklı uygulamarı da kapsayabilecek olan Kaizen’nin günlük hayat boyutunda, dayandığı temel öğe verimliliktir.

Kaizen sürekli ve küçük gelişimlerle verimliliğin arttırılması amacını taşır. Verimliliği arttırmak için kullanılan yöntemlerden biri tasarruftur. Ya da israfı önlemek. Örneğin, Japonların bisikleti sıklıkla kullandıkları ülkemizde bilinmektedir. Bu alışkanlığın özünde, zamandan ve enerjiden tasarruf yatar. Aynı şekilde özel otomobil ya da otobüsün yerine tren kullanımının çok daha yüksek oranda olmasının sebebi de aynı felsefenin uygulanıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

İnsancıllaştırmak

Kaizen için yapabileceğimiz bir başka tanım ‘insancıllaştırmak’ olabilir. Kaizen insana aklını ve fiziksel yeteneklerini daha etkin kullanma yolunu gösterir. Şöyleki insanın doğasında sürekli daha iyi bir dünya içinde yaşama dürtüsü vardır. Hep daha iyi bir yaşam için çabalayıp dururuz. Sanırım bunun yolu da daha etkin bir birey olmaktan geçiyor. Kendimiz için kişisel gelişim hedefleri koyup, uygulamış olabiliriz. Kaizen bu uygulamanın devamlılığını, yani sürekli kişisel gelişimi uygulama yöntemidir. Hergün daha iyiye doğru bir adım atmak…

Plan Yapmak

Organize etmek ya da zamanı daha etkili kullanmak, verimliliği arttırmanın birbaşka yoludur. Eğer bir Japon tanıdığınız varsa, sürekli olarak bir yoğunluk içinde olduklarını bilirsiniz. Bunun sebebi günlük, aylık, yıllık, hatta gelecek yılki kış tatilinde gideceği yer için önceden plan yapan Japonların sayısı az olmasa gerek. Zamanı verimli ve etkili kullanmanın yolu düzenli olarak program yapmaktan geçmektedir.

Doğu tarzı değişim

Kaizen, batılı felsefelerin kökten değişimlerle kısa sürede sonuç elde etme yönteminin tamamen zıttı bir felsefedir. Kaizen, değişime odaklı, küçük adımlarla hayatın her bir noktasını sürekli olarak geliştirme esasına dayanır. Kaizen öğrenmeye odaklı bir hayat biçimini destekler. Sürekli kişisel gelişimin ve yaşam kalitenizin yükselmesi için üzerinde düşünebileceğiz uygulama alanlarına bir kaç örnek verebiliriz;

 • üretim kaliteniz (örnekler, öğrenci için ödev ve projeler, ebeveyn için çocuğunuz)
 • düşüncelerinizin kalitesi
 • ilişkilerinizin kalitesi

Kaizen her kültüre uygulanabilir

“Kaizen felsefesinin başarısı, uygulama alanı Japon Kültürüne has bir yöntem olmaması, dolayısıyla farklı kültürlerde de rahatlıkla uygulanabilmesidir.”

Masaaki İmai, Kaizen Enstitüsü Kurucusu

Kaizen ini nasıl uygularım diyorsanız, bir kaç öneri;

 • Sevmek: Sevmediğiniz alışkanlıklarınızı seveceğiniz alışkanlıklarla değiştirmeyi deneyebilir, ya da sevmediğin fakat size yararlı olacağını düşündüğünüz şeyleri denemeye, ya da sevmeye çalışabilirsiniz.
 • Plan Yapmak: Eğer bugüne kadar yapmadıysanız, küçük çaplı plan yaparak zamanınızı daha etkin kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Öğrenmek: Özellikle ilgi alanınızda yeni şeyler öğrenerek sürdürülebilir sürekli kişisel gelişimi uygulayabilirsiniz.

Biz de Japonya.org içinde Kaizen sistemini uygulamaya çalışıyoruz. Örneğin bu yazıda benim değinmediğim, ya da bilgim dışında olan konular için Japonya.org yazarları yorum yapabilir. Böylelikle konuya ilgili okuyuculara daha iyi bir içerik sunmaya yardımcı olmuş olur.


Sürekli Kişisel Gelişim: Kaizen Felsefesi İÇİN YAPILAN YORUMLAR

8 yorum for “Sürekli Kişisel Gelişim: Kaizen Felsefesi”

 1. Ben Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim. Japon yaşamını hayatımda uygulamak istiyorum. Daha başka felesefeleri hakkında da bilgi verirseniz çok yardımcı olmuş olacaksınız. Teşekkür ederim…

  Gönderen şeyma | Ocak 28, 2007, 11:25 am
 2. Her geçen gün yeni birşeyler, yeni üretim teknikleri öğrenme ve deneme müthiş heyecanlı bir şey.

  Gönderen necip yazgan | Ocak 29, 2007, 5:22 am
 3. merhaba ben işletme 2.sınıf öğrencisi sezgin ÖZTÜRK
  Bakın bu kaizen konusunun amaçı çok mükemmel ama bunun için yapılan çalışmalarıda geniş kapsamlı içerseniz nasıl kurumsallaştırılır bu yöntemler nasıl daha iyi verimlilik sağlar gibi mesela sade sürekli gelişim demek değil heralde bunun için yapılan çalışmalardan bitaneside hayal odaları adında kurulan ve bu işlerde görevlendirilen kişilerin tek işi düşünmek olduğunu söylüyorlar sadece düşünmeleri için çok yüksek rakamlarda kendilerine ücret ödendiği gibi bir konu araştırmam sırasında gözüme takıldı sizlerde bu araştırmalarınız sırasında böle konularla karşılaştıysanız paylaşmanızı rica ediyorum belki siz daha farklı bir sonuca ulaşmış olabilirsiniz şimdiden teşekkürler

  Gönderen tesi | Ekim 21, 2007, 2:01 pm
 4. Sevgili Tesi,
  hayal odasi nedir? Hangi is icin dusunulmus bir sey bu? Ben sanatciyim ve bu mesele beni cok ilgilendirebilir. Hangi kulvar icin dusunulmus bir seydir bu? Simdiden saol,
  sevgiler!
  Sanal Dost

  Gönderen Sanal dost | Temmuz 22, 2008, 2:33 pm
 5. hayal odası bende merak nettim nedir acaba?

  Gönderen yunustalha | Temmuz 23, 2008, 7:20 pm
 6. ben de işletme mezunuyum ve kaizenle üretim dersi hocamız sayesinde tanışmıştım..ve öyle ilgimi çekmiştiki japoncayı öğrendim ilerde üretimde gerekli olcak die..kaizen-kanban birlikteliği de var,yine sempai-kohai ilişkisi(usta-çırak),jıt,Z yönetimi…gibi nice harukulade yönetim şekilleriyle çoğu büyük şirketler ayakta kalabilmiştir..:=)

  Gönderen nihonbanu | Şubat 23, 2009, 1:34 pm
 7. Kendimiz için kişisel gelişim hedefleri koyup, uygulamış olabiliriz. Kaizen bu uygulamanın devamlılığını, yani sürekli kişisel gelişimi uygulama yöntemidir. Hergün daha iyiye doğru bir adım atmak…

  Başka ne söylenebilir ki?

  Gönderen serkansan | Mart 7, 2009, 7:50 pm
 8. […] bir biçimde bizler değişimle uğraşıyoruz, ve çoğunlukla bu değişiklik daha iyi (bkz: kaizen ) […]

  Gönderen Arama Motoru Pazarlamasında Değişiklikler | Pazarlamarka | Ağustos 24, 2009, 2:53 pm

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ